Nápad fotomontáže  vychází z myšlenky hnutí Dada, které prosazovalo utváření nových forem skrze fotografii a jako první tvořili fotomontáže již kolem roku 1919. To se však nestalo nějak simultánně, nýbrž naprosto nezávisle na sobě. Vzhledem k situaci po válce, kdy komunikace mezi národy probíhala především na úrovni diplomatických styků, to nebylo ani jinak možné. Lze tedy celkem s jistotou tvrdit, že myšlenka fotomontáže nevznikla z iniciativy jednoho člověka.

Fotomontáž je tvořena specifickým použitím techniky fotografických obrazů. Technicky by fotomontáž mohla být nazvána fotokoláží, kde koláž znamená ve francouzštině lepení a naznačuje montáž sekvencí, jak je tomu u filmu. Skutečná fotomontáž tak představuje dva obrazy exponované v různý čas.

 Málokdo už dnes uvěří, že svět, který je nám prezentován skrze billboardy a další reklamy je ten skutečný. Se skutečností má často společného jen málo, to navíc je hlavně grafikova práce. Na postup jedné takové fotomontáže se podíváme později.Technice, pomocí které vznikají tyto nereálné a virtuální světy se odborně říká matte paiting. Tato technika v podstatě spočívá ve smontování několika fotografií v grafickém programu v jeden kompatní celek. Výsledná kompozice si klade za cíl být natolik reálnou, že je stěží ji odlišit od skutečnosti.

"Jestliže chceme vynutit tuto podstatu fotografie a přinášet nové formy, musíme být připraveni na cestu objevů a začít bez předsudků; ze všeho nejvíce však musíme být otevřeni kráse náhody. Právě zde než kdekoliv jinde, tyto krásy, bloudění a extravagance, ochotně obohacují naši fantazii." “— Hanna Höch

                                               AKTUALIZACE  již brzy

Megan Fox

Fotogalerie: Megan Fox

NÁVOD JAK A V ČEM UPRAVOVAT ( EDITOVAT ) FOTOGRAFIE

Programy zdarma

Pro základní upravování fotek je na internetu dostatek pokročilých programů ke stažení, se kterými je jejich úprava jednoduchou záležitostí, kterou zvládne naprosto každý. Představíme několik kvalitních editorů, se kterými budete moct dosáhnout velmi pokročilých, až téměř profesionálních úprav vašich uměleckých fotek, momentek nebo i úplně normálních fotografií z dovolené.

Google Picasa

Program disponuje množstvím intuitivně přístupných funkcí,jako jsou automatické upravení kontrastu a barev nebo odstranění červených očí. Ze složitějších pak práci se světly a tónováním obrazu, úpravu stínů, ořezy, teplotu barev, doostřovací a zostřovací efekty, případně i koláž. Z fotografií také umí zhotovit film, vypalovat je na CD nebo DVD, případně do sbírky na externím disku, zvládá i prezentaci fotografií a tisk. Picasa také umožňuje vytvářet alba, tj. tematické kolekce fotek, do kterých své výtvory řadíte. Pomocí Picasa můžete také jednoduše stiskem jednoho tlačítka poslat fotku na web, a to jednak na online album Picasa.com nebo na blog služby Blogger.com.

Aktuální verze Google Picasa je zdarma ke stažení na adrese picasa.google.com. Program je k dispozici pro Windows XP, Vista a novější, dále také pro OS Linux.

Gimp

Volně šiřitelný program pro složitější úpravy fotografií a obrázků, koncipován jako alternativa k Photoshopu (viz níže). Umí všechny myslitelné efekty a úpravy, ovšem uživatelské rozhraní je poměrně složité a jeho zvládnutí není rozhodně záležitostí jednoho odpoledne. Pokud však chcete zdarma program, se kterým můžete dosáhnout už v podstatě profesionálních výsledků, nelze ho než doporučit. Docela podrobné návody a tutoriály k programu, jehož popis přesahuje možnosti tohoto článku, najdete na adrese www.gimp.cz.

Profesionální programy

Pokud to myslíte s fotografováním opravu vážně, pak vám nezbude než koupit si nejen kvalitní foťák, objektivy a stojan brašnu a další fotografické pomůcky, ale i pořídit si kvalitní programové vybavení. Takovýto profesionální software však už není zadarmo a něco vás bude stát, ovšem tato investice se projeví také na vašich výsledcích.

Zoner Photo Studio

Program od české firmy Zoner, který je ideálním pro správu a úpravu fotografií. Prostředí programu je přehledné a intuitivní, velmi dobře a rychle se na něj zvyká. Umí všechny úkony s fotografiemi, jejich sestřiháváním, modulováním, úpravou linií, stínů barev, zaostření, automatické opravy chyb fotek, jejich organizaci do alb, CD kompilací i webových alb, umí vytvořit i kalendář nebo 3D obraz, hotové fotografie umí přímo odeslat do internetové sběrny, kde si ji můžete rovnou objednat a nechat zhotovit. Vzhledem k rozsáhlým možnostem a rozumné ceně ho nelze než doporučit.

Adobe Photoshop

Nejpokročilejší a nejrozsáhlejší program pro úpravu obrázků, který již řadu let používají všichni profesionální fotografové a grafici. Cena tohoto produktu odpovídá jeho obrovské škále možností, která vám dovolí udělat prakticky jakoukoliv myslitelnou fotomontáž. O tomto produktu je na internetu opravdu množství informací, návodů a triků, které umožňují skutečně dělat nepředstavitelné a jejichž i jen prostý výčet by dalece přesahoval tematický záběr rad.

Na internetu najdeme obrovské množství fotomontáží či jinak upravených fotografií. V podstatě by se daly rozdělit do dvou skupin. Fotomontáže u kterých je na první pohled patrné že jde o předem připravený záměr . A fotomontáže které působí velmi reálně a je velmi těžké zjistit zda je to pravda či ne. Pro úplný začátek začneme s jednoduchou koláží. Základní obrázek bude sloužit jako pozadí a druhý snímek z něhož použijeme pouze výřez vytvoří samotnou fotomontáž.

Výběr materiálu či fotografie:
Pro vytvoření dokonalé fotomontáže budeme jen těžko hledat obrázky na netu. Rozlišení, barevné podání, úhel pohledu a dopad světla budeme jen velmi těžko upravovat  a čím míň budeme zasahovat do samotného obrázku tím lépe. Než začneme vytvářet fotomontáž je důležité vědět co chceme tvořit a jak to bude vlastně vypadat. Na začátku doporučuji využít papír a tužku a zevrubně si nakreslit náš záměr a taktéž zvážit možnosti které máme k dispozici ale rozhodně nafotografovat snímky vlastní.
K samotnému fotografování:
Pokud to jen půjde, použijte stejný směr, intenzitu a teplotu dopadajícího světla. Dávejte pozor na hloubku ostrosti, zaostření a nastavení expozice.
Opět a pokud to záměr fotomonáže dovolí použijte stejné nastavení u všech snímků.
Pokud budete nuceni fotografovat za jiných světelných podmínek, pořiďtě více fotografií daného motivu při jiných expozičních hodnotách. Sledujte úhel pohledu aby všechny prvky do sebe lépe zapadli.
Využijte stativ pro zafixování aparátu a pro absolutně přesný pohled.
Použijte při fotografování různé pomůcky, či podpěry nebo si dělejte značky aby se danný objekt později nacházel na správném místě.  
Při fotografování lidí,  vytvořte požadovanou pozici či polohu a opět využijte pomůcky (pokud má osoba později něco držet v ruce, dejte ji předem do ruky pomůcky, jenž vytvoří tvar držící ruky)  
Pokud budete později tvořit výřez z objektu, použijte při fotografování jednobarevné pozadí.
Barvy, podání a expozici snadněji doladíte máte-li možnost použít formát RAW.
Nejlepší podmínky asi najdete v profesionálním fotografickém studiu. Ale i v amatérských podmínkách se dá vytvořit slušná fotomontáž.

Photoshop s nástroji pro označování a řezání obrázků

Tyto akce využijete při práci s fotografiemi, ať již naskenovanými nebo pořízenými digitálním fotoaparátem. Najde se však samozřejmě mnoho jiných možností využití, některé z nich si také ukážeme.

První kapitolu návodu určeného pro všechny uživatele, kteří se chtějí dozvědět něco o základech práce s programem Adobe Photoshop, rozdělíme na tři části - Nástroje pro přesun a výběr, Nástroje pro řezání a Masky.

Nástroje pro přesun a výběr

K pohybu s vrstvami slouží nástroj přesun (klávesová zkratka V). Jakmile vytvoříme ve Photoshopu nový obrázek (Soubor - Nový) je v něm automaticky dána jedna unikátní vrstva, kterou je Pozadí. S ním jako s jediným nelze nikdy hýbat, protože je uzamčené (v paletce Vrstvy vidíte napravo od názvu “Pozadí” malou ikonku zámku Photoshop - zámek). Pozadí je však možné odstranit - pravým tlačítkem kliknete na záložku s názvem “Pozadí” v seznamu vrstev a vyberete Odstranit vrstvu.
Kliknutím na druhou ikonku zprava Photoshop ve spodní části palety Vrstvy vytvoříme novou vrstvu. Ta už nemá zámek a tak je možné s ní pohybovat. Protože je ale tato vrstva prázdná, nebyl by žádný pohyb vidět. Proto vybereme nástroj Štětec (nebo stiskneme písmeno B) a nakreslíme do obrázku (čili do vrstvy) několik tahů, přičemž v paletce Vrstvy máme stále označenou nově vytvořenou vrstvu. Máme-li nakresleno, klikneme na nástroj přesun, přemístíme kurzor na plochu obrázku, stiskneme levé tlačítko a táhneme nějakým směrem. Nakreslený obrázek se pohybuje tam, kam jede kurzor. Přesunete-li obrázek z viditelné plochy obrázku, nezoufejte, stále “tam je”. Stačí zopakovat pohyb v opačném směru a obrázek se znovu objeví. Pokud ve Photoshopu vytvoříte dva nové obrázky (dokumenty) najednou, lze mezi nimi prostým přesunutím jednotlivé vrstvy kopírovat.
Přesuňme se nyní k nástrojům pro označování částí obrázku. Ty jsou celkem tři - Výběr, Laso a Kouzelné hůlka. V případě nástroje výběr máme na výběr z obdélníkového, eliptického, jednořádkového a jednosloupcového. Používáme jej jak jinak než stiskem levého tlačítka a následným tažením. Vybraná část obrázku je viditelně označena blikajícím ohraničením jako na obrázku:

Photoshop

V liště volby nástrojů je několik zajímavých možností:

Photoshop

Pomocí čtyř malých ikonek prolínajících se čtverečků můžeme docílit právě nejrůznějšího prolínání výběrů. První ikonka je samozřejmě nový výběr a je zvolena standardně. Druhá ikonka značí volbu “přidat k výběru”. To znamená, předchozí vybraná část nezmizí, ale přidá se k ní nová. Tak lze dosáhnout například takovýchto výběrů:

Photoshop

Namísto obdélníkového výběru zvolíme eliptický a výběr může vypadat zase jinak:

Photoshop

Nástroje pro výběr jednoho řádku/sloupce slouží k vybrání právě jeden pixel široké čáry přes celý obrázek.
Opakem ikonky “přidání k výběru” je “odečtení od výběru”, “průsečík s výběrem” vybere jen tu část, která se nachází v nově vytvořeném i ve starém výběru. Aktuálně vybraný typ akce označuje malé znaménko u kurzoru - plus pro přidání, minus pro odečtení a krát pro průsečík. Stiskem a držením klávesy SHIFT při vybírání části obrázku se vždy znaménko mění na plus. Pro výběr celého obrázku slouží klávesová zkratka CTRL+A. Šířku a výšku aktuálního výběru můžete zjistit z paletky Informace. Stisk pravého tlačítka v oblasti výběru zobrazí mnoho dalších možností pro zacházení s označenou částí obrázku nebo samotným výběrem.
Další dva nástroje pro výběr jsou Laso a Magická hůlka. Laso je vlastně obdoba klasického výběru jen s tím rozdílem, že není předem dán tvar výběru - uživatel si může nakreslit výběr “podle ruky” (či spíše podle myši a úplně nejlépe podle tabletu). Opět lze využít možností různého prolínání a to mezi všemi druhy výběrů. Photoshop Mnohoúhelníkové (polygonové) laso je jakousi okleštěnou verzí klasického lasa, kdy je možné vytvářet výběry pouze pomocí úseček.

Photoshop

PhotoshopMagnetické laso je pak jakási “chytrá verze” lasa. Protože nástroj laso se obvykle využívá pro extrahování nějakých objektů z fotografií, magnetické laso je tomu náležitě uzpůsobeno - uživatel stiskem levého tlačítka vytyčuje záchytné body a magnetické laso automaticky přizpůsobuje svůj tvar podle barevného kontrastu okolí tak, aby co nejlépe vystihlo tvar objektu. Tak lze z naší příkladové fotky jednoduše extrahovat kupříkladu palmový slunečník (pomocí funkce z nabídky Úpravy - Vyjmout):

Photoshop

Zvolíme mnohoúhelníkové laso, klikneme na špičku slunečníku, pak na okraj, a tak dále, až bude obtažený celý slunečník. Výběr uzavřeme tak, že klikneme na některý z již vytyčených záchytných bodů. Samozřejmě platí, že čím více je záchytných bodů, tím lepší bude výsledek extrakce. V kontextové nabídce pak zvolíme “Úpravy - Vyjmout” anebo stiskneme CTRL+X.
Pojďme se zblízka podívat na poslední nástroj z hájemství “výběrových”, totiž na Magickou hůlku. Ta je jednoznačně jedním ze skvostů Adobe Photoshopu. Nabízí totiž automatický výběr určité části obrázku jediným kliknutím. Chcete trochu vylepšit oblaka v pozadí? Není nic jednoduššího!

Postup je následující: zvolíme nástroj Magická hůlka. V liště volby nástroje změníme toleranci na 50, volby Vyhlazení, Sousedící necháme zatržené. Klikneme na fotografii někam do oblasti modrého nebe. Označí se zatím pouze část. Nevadí, stiskneme a držíme SHIFT a klikneme znovu do zatím neoznačených částí nebe. Tento postup opakujeme dokud není výběr kompletní. Nesmíme zapomenout ani na malá místa mezi slunečníky blízko horizontu. Nakonec by to mělo vypadat asi takto:

Photoshop

Tak, nyní už stačí zvolit z kontextové nabídky možnosti Obraz - Přizpůsobení - Vyvážení barev a tam si trochu pohrát s posuvníky. Vaše nebe může nabývat nejrůznějších odstínů. Nakonec ještě zvolíme v menu Obraz - Přizpůsobení - Jas a kontrast a všechno vyvážíme do finální podoby vhodné i pro tu nejnáročnější cestovní kancelář:

Photoshop

Nástroje pro řezání

Řezání využijete zejména při skenování nejrůznějšího předloh - ani ten sebelepší domácí scanner někdy nedokáže úplně správně naskenovat okraje požadované stránky a výsledek je pak nutné trochu upravit. K tomu slouží nástroj Oříznutí Photoshop. Vezměme si na pomoc opět naši fotku. Pravá strana je příliš tmavá a tak nezývá než ji odstranit. Samozřejmě, že to lze udělat i jinými způsoby, nástrojem Oříznutí je to ale nejrychlejší. Máme-li zvolený nástroj Oříznutí, pak prostě vybereme tu část, kterou chceme z fotky zachovat. Asi takto:

Photoshop

Ta část, kterou zachováme se zobrazí světle, část určená k oříznutí bude tmavší (barvu překrytí lze zvolit nahoře v liště volby nástroje. Plochu lze samozřejmě dále upravovat, k tomu slouží malé čtverce v rozích a středech stran. Najeďte na ně myší - kurzor se změní v malé šipky a stisknete-li levé tlačítko, můžete výběr měnit. Když jste konečně spokojeni s tvarem výřezu, prostě stiskněte klávesu ENTER. Voila, je to tu:

Photoshop

PhotoshopK jistému druhu řezání slouží také nástroj Rozřezání. Zde se ale jedná o rozřezání pro účely využití na webové stránce. Blíže si o tom povíme v pozdějších kapitolách až budeme mluvit o programu Adobe ImageReady, který je součástí dodávky Photoshopu (Kapitola 9).

Masky

PhotoshopMasky jsou velmi pokročilou vlastností Photoshopu. Pro začátek se seznámíme pouze s tzv. rychlou maskou, ke které je přístup přímo z panelu nástrojů. Jedná se o dvě ikonky pod výběrem barev, pomocí kterých se přepíná mezi standardním režimem a režimem rychlé masky. Rychlá maska je v podstatě obrácený výběr. Jakmile jste v jejím režimu, většina nástrojů funguje trochu jinak. V obrázku se vytvoří jakási neviditelná vrstva, do které kreslíte, ať již perem, štětcem, či jinými nástroji, vlastní výběr, který je standardně zobrazen pomocí červené barvy. Vše si opět ukážeme na příkladu.
Otevřeme pomocí nabídky Soubor - Otevřít naši fotografii. Přepneme se do režimu rychlé masky. Zvolíme nástroj štětec a v liště volby nástroje vybereme velikost 95. Stiskneme klávesu D (nastaví standardní barvy - černá v popředí, bílá v pozadí) a uprostřed nakreslíme ovál. Přepneme se opět do standardního režimu (třeba pomocí klávesy Q) - objeví se výběr:

Photoshop

Nakonec dvakrát stiskneme klávesu Delete. Výsledek by měl vypadat nějak takto:

Photoshop

           Klikni pro další celebrity

PHOTOSHOP  - ZÁKLADY FOTOMONTÁŽE

Nejjednodušší typ fotomontáže – kombinace dvou fotek – pochází už z dob klasické fotografie, kdy se na jedno políčko filmu nafotily dva různé záběry. Photoshop nám při fotomontáži nabízí daleko větší možnosti, lze si vybrat z mnoha způsobů jak fotografie kombinovat.Při fotomontáži ve Phtoshopu jsou fotografie umístěné ve vrstvách nad sebou a horní vrstvě je nastaven režim prolnutí – ten určuje jakým způsobem budou fotografie kombinovány.Je to jako malování vodovkami, vícenásobnými tahy přes sebe vzniká tmavší barva. Popis všech režimů prolnutí je na webu Adobe, ale není nutné se tím nějak moc zabývat, nejlepší je všechny druhy prolnutí vyzkoušet a brzy získáte odhad, co který udělá.Obvykle je potřeba obě vrstvy ještě trochu poladit (křivky, barevnost), aby prolnutí vypadalo podle vašich představ. Bílé světlo na výstupu z reproduktoru je přidáno dodatečně do nově vytvořené vrstvy – jde o jedno kliknutí štětcem bílé barvy a průměru odpovídajícím velikosti otvoru.Detaily přírodnin jsou na tyhle fotomontáže obzvlášť vhodné, je to hodně o experimentování.